pondělí 24. září 2018

Náhodně Zero Waste: 8 tipů pro každého

Určitě si také všímáte, že se kolem nás rozmáhá Zero Waste vlna. Ti, kteří tomuto životnímu stylu podlehli, se snaží zminimalizovat množství odpadu, které denně vyprodukují, aby tak pomohli životnímu prostředí; a vlastně i sobě.

Někteří Zero Waste nadšenci to dotáhli tak daleko, že se jejich odpad (za týden, měsíc, atd.) vejde třeba jen do jedné zavařovačky; a na to si vzpomenu vždy, když procházím kolem naší popelnice a modlím se, aby nám ji ve stanovený termín nezapomněli vyvézt.

Nedávno jsem, jen tak pro zajímavost, shlédla pár videí s tipy, jak být Zero Waste, nebo se tomu alespoň přiblížit. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že spousta věcí, které běžně dělám, patří k Zero Waste životnímu stylu. Byl to stejně příjemný pocit, jako když v obchodě objevím něco, o čem si celou dobu myslím, že obsahuje živočišné složky, a ono tomu tak není.

Přestože můj život má do Zero Waste specialisty daleko, rozhodla jsem se s vámi tedy sdílet svoje aktivity, kterými přispívám k redukci odpadu, respektive jeho nevytváření.

1) Lahev na pití


Přiznávám se, že prvotním důvodem pro pořízení si vlastní lahve na pití nebylo ani tak ekologické, jako spíše ekonomické hledisko. No uznejte, kdo by chtěl denně utrácet desítky korun za nápoje v plastové lahvi; korunka ke korunce, znáte to 😉

Už asi dva roky používám skleněnou lahev Retap, která dobře těsní, ničím nenačichne, a navíc ji lze mýt v myčce. To, že v případě rozbití dostanete úplně novou (a zaplatíte jenom poštovné) je jen pomyslnou třešničkou na dortu.

2) Textilní tašky


Nošení "igelitky" jsem nenáviděla snad už od dětství; možná i pro to, že jsme vždycky na nákupy nosili tašky textilní (což je důkaz, že jakési Zero Waste jsme v České republice tvořili už před desítkami let, ha ha) a igelitovou tašku jsme využívali na špinavou práci, třeba pro přenášení zpocených věcí z posilovny.

Tašky na nákupy a jiné potřeby si šiji sama. Při jejich vytváření se snažím o to, abych alespoň na část každé tašky využila staré oblečení a dostala tak textilní odpad znovu do oběhu.


Veděli jste, že taška se dá jednoduše vyrobit i ze starého trika? Jednoduchý návod najdete tady

3) Krabičky na obědy


S krabičkami na obědy jsem začala z úplně stejného důvodu jako s lahví na pití. Někdy si sice oběd do práce uvařím, ale většinou si pro něj chodím do nedalekého bistra. To si pak s sebou beru svoje krabičky, abych zbytečně nevyhazovala peníze za takovou "jednorázovku".

Navíc jsem si teď pořídila krabičku skleněnou, která je na teplé jídlo úplně ideální. Nezachycuje pachy z jídel, ani z myčky, a nemám s ní pocit, že si společně s jídlem dávám do pusy i kousky roztaveného plastu.

4) Kelímek na kávu


Věděli jste, jak je velmi neekologické pít kávu z kelímku, který dostanete v kavárně/z automatu? Já jsem si vždycky říkala, že kelímek je přece z papíru, takže no problem. Ale on to problém je, a jaký! Kelímky na nápoje se totiž vyrábí ze speciálního papíru, aby přes ně tekutina neprosakovala. Tento papír už ale nejde dál zrecyklovat a rozložení takového kelímku může trvat i dvacet let.

Já si dávám kávu většinou doma, nebo při posezení v kavárně, takže klasicky, do hrnečku. Ale i tak si ji někdy chci vzít s sebou - třeba když jdu na farmářské trhy. A na to mám svůj vlastní kelímek (eccofee cup). Některé kavárny dokonce dávají na kávu i malou slevu, pokud nevyužijete jejich "to go" nádobku.

5) Druhá šance potravinám


Snažím se využívat i ty potraviny, které už nejsou v perfektním stavu. A tak, když v lednici objevím zapomenutou zeleninu, která již není příliš čerstvá, uvařím z ní směs k rýži. Natlučená jablka odšťavním. Rostlinné mléko po datu spotřeby použiji do těsta; a tak dál.Ideální je samozřejmě nakupovat potraviny tak, aby je člověk zvládnul zkonzumovat ještě když jsou čerstvé. Což se mně zatím na 100% nedaří; a tak zatím hledám i jiné cesty.

6) Second hand věci


Second hand nemusí být jenom oblečení, já třeba ráda nakupuji v antikvariátech, i když vůni zbrusu nové knížky se jen tak něco nevyrovná.

Výhodou věcí z druhé ruky není jen to, že jejich nákupem prodlužujete jejich životní cyklus a přispíváte tak minimalizaci odpadu, příjemnou součástí je i nižší pořizovací cena.

7) Brčka


Tenhle bod je vlastně trochu podvod 😊 Vychází totiž čistě z toho, že brčka prostě nerada používám a nevidím v jejich existenci smysl (možná pro to, že nepoužívám rtěnku?). A když mám žízeň, chci se napít pořádně - v tom mi by mi brčko akorát překáželo.

8) Vědomé nakupování


Vědomým nakupováním myslím především "nekupovat nesmysly". Nechci být zahlcena věcmi, které jsou mi úplně k ničemu a skončily mi v košíku, protože se mi líbily/přišly mi jako super vychytávky/byly levné/mohly by se někdy hodit. Věci, které jsem prostě měla potřebu v tu chvíli vlastnit. Díky tomu se mi doma sešel nůž na máslo (haha), na dýni, na loupání rajčat, a nakonec na všechno používám jenom dva, a to úplně obyčejné.

Do této kategorie patří i nejrůznější dekorace do bytu (vázičky, postavičky z porcelánu, stojany na svíčky), papírenské zboží (fixy ve všech možných odstínech, lepítka, sešity) a další. Takovým nákupům už se teď vyhýbám.A co vy, děláte něco "náhodně Zero Waste"? Napište do komentářů 👍Žádné komentáře:

Okomentovat