sobota 7. dubna 2018

Taška ze starého trička ve 4 snadných krocích

Dnes pro vás, překvapivě, nemám žádný recept (ne, vážně, doufám, že to pro vás překvapivé je). Mám krátký návod na to, jak zrecyklovat, respektive upcyklovat staré tričko do nákupní (skladovací, přenášecí apod.) tašky.

Oblečení, které už nenosím, ale je stále v dobrém stavu, nikdy nevyhazuji. Dříve jsem ho dost rozprodávala po bazarech, ale teď už na to nemám tolik času (čti "jsem na to příliš líná"). Nemám ani nikoho, kdo by po mě oblečení dědil (a asi bych to ani nikomu jen tak nenutila, protože si pamatuji, jak jsem nesnášela nosit věci po sestřence), a rozstřihávat svoje staré, ale většinou oblíbené, kousky oblečení na hadry je mi docela líto. Takže je většinou dám na charitu nehledě na to, že občas narazím na názor "oni si ty lepší věci pracovníci charit přeberou, a pak je prodají". Nevím, jestli je to pravda, a tak ani nepátrám po tom, zda se na mnou odložených tričkách, kalhotách a dalších, někdo obohacuje (protože prodat dva páry pět let starých kalhot, i když nepoškozených, musí být kšeft roku, haha), prostě jen doufám, že moje věci neskončí v popelnici, byť i rukou někoho jiného.

Ale někdy (no dobře, tak celkem často) se mi stane, že si s nějakým kouskem svého šatníku vytvořím velmi přátelský vztah, a i když mi daná věc nesedí, nebo mi už není, nedokážu se jí vzdát. A takhle vznikla i moje taška - návod, který vám ukážu je velmi jednoduchý, a je jedním z mnoha, kterým dokážete tašku z trička vykouzlit. Vybrala jsem ho pro to, že mi připadá ze všech nejrychlejší a nejmíň obtížný; nepotřebujete žádné speciální vybavení, ani šicí dovednosti.

Krok č. 1 - najděte vhodné tričko


Může být to, které nenosíte, ale máte pro vás citovou hodnotu, anebo ho prostě jen nechcete vyhazovat. Hodí se i tričko, které byste si na sebe normálně nevzali, ale líbí se vám potisk, nebo jste naštvaní na rodiče/sourozence/partnera, a chcete jim "zničit" jejich oblíbený kousek (muhehe).

Ideální je pevnější tričko z bavlny ve větší velikosti (pokud ale chcete jenom taštičku na nějaké drobnosti, klidně vezměte i menší) a pokud možno nestrečové - sice to není zásadní problém, ale počítejte s tím, že se bude taška bude potom se zátěží vytahovat.

Dále budete potřebovat nůžky, fixu, jehlu a nit nebo šicí stroj, případně lepidlo na textil.

Krok č. 2 - nakreslete si obrys tašky, a pak ho střihněte


Tričko polože obrázkem nahoru a zakreslete na něj obrys tašky (viz. obrázek; ať žije program Malování!), který budete potom stříhat. V podstatě tak z trička tvoříte tílko - odstřihněte látku kolem průramků (respektive rukávy) a zvětšete na triku výstřih. Já to většinou dělám od oka, ale můžete to udělat i následujícím způsobem: předkreslit a ustřihnout linii na jedné straně, potom triko přeložit v půlce (podle přerušované čáry na obrázku dole), a podle toho střihnout i druhý rukáv; tím docílíte toho, že taška bude více souměrná.


Moje tričko bylo docela dlouhé, a tak jsem ustřihla i pár čísel dole.


Krok č. 3 - tričko otočte naruby a zajistěte


Tričko, vlastně  teď už tílko, otočte naruby - spodek bude tvořit dno tašky, a tak je třeba obě vrstvy připevnit k sobě. Pokud budete používat šicí stroj, nebo šít tašku v ruce, zajistěte si spodní část špendlíky, nebo klipsy.


Krok č. 4 - dokončete dílo


Teď už zbývá jen poslední krok, který můžete zrealizovat dvěma, respektive třemi způsoby - buď sešijete spodek (znázorněno červenou linkou dole) ručně, nebo na šicím stroji, nebo si pomůžete lepidlem na textil. Pokud si vyberete lepidlo, nezapomeňte, že vrstva lepidla musí být na lícové straně (tedy té, která potom bude vidět). Při šití zase doporučuji projet šev alespoň dvakrát, aby taška vydržela i větší nápor.Teď už tašku jenom otočte, a využijte podle potřeby!


Žádné komentáře:

Okomentovat